Skip to main content

Borough Election Results 2015

    Election Results by Party

    Party Name Seats Won
    block-blueConservative 29
    LabourLabour 9
    block-blackIndependent 2

    Elected Borough Councillors by Ward

    Overall turnout figure for the Borough - 71.28%

    Barlaston

    Barlaston was an uncontested election and Evan Gareth Rowland Jones stands elected.

    Candidates marked with (E) have been elected.

    Baswich

    Name of Candidate Description Result
    BOARDMAN Tim The Green Party 329
    CARR Alison Labour Party 1014
    EDGELLER Ann Patricia Conservative Party Candidate 2156 (E)
    FARRINGTON Patrick Milton McLean Conservative Party Candidate 1550 (E)
    HURST Malcolm William UK Independence Party (UKIP) 468
    JONES Ann Support Stafford Group 795
    MILLICHAP Mellony Ann Labour Party 772
    STONES Ellis James Robert UK Independence Party (UKIP) 364
         
      Turnout 80%

    Common

    Name of Candidate Description Result
    BATES Craig Patrick Trade Unionist and Socialist Coalition 22
    GODFREY Aidan Thomas Arthur Labour Party 665 (E)
    LEIGHTON Sarah Louise The Conservative Party Candidate 397
    MURRAY Andy The Green Party 128
    REEVES Simon Trevor Support Stafford Group 177
    SMITH Phillip James UK Independence Party (UKIP) 235
         
      Turnout 60.24%

    Coton

    Name of Candidate Description Result
    KAMINSKI Ellen Brenda Conservative Party Candidate 798
    KEMP Jack Labour Party 1302 (E)
    LEWIS Emily Louise Conservative Party Candidate 761
    NIXON Louise Labour Party 1084 (E)
    PORTER Jay McKenzie Support Stafford Group 692
         
      Turnout 60.47

    Doxey and Castletown

    Name of Candidate Description Result
    DAVIES Isabella Edna The Conservative Party Candidate 548 (E)
    GRAINGER Chris Labour Party 414
    JACKSON Dan Support Stafford Group 147
    NANCEKIEVILL Stuart Graham UK Independence Party (UKIP) 234
    PEARCE Tony Green Party Candidate 253
         
      Turnout 64.79%

    Eccleshall

    Name of Candidate Description Result
    JONES Peter Wallace Conservative Party Candidate 2322 (E)
    PACE Tony UK Independence Party (UKIP) 1352
    PERT Jeremy Michael Conservative Party Candidate 2022 (E)
    WHITFIELD Ed UK Independence Party (UKIP) 732
         
      Turnout 74.4%

    Forebridge

    Name of Candidate Description Result
    BARON Chris Independent 544 (E)
    CAPRON Jane Victoria Labour Party 512
    READING Jim Trade Unionist and Socialist Coalition 53
    ROUXEL Douglas Peter The Green Party 343
         
      Turnout 66.95%

    Fulford

    Name of Candidate Description Result
    BRUNT Gareth Independent 1147
    DODSON Michael George Conservative Party Candidate 1765 (E)
    HOLMES Tony Independent 1244
    ROYCROFT Peter Conservative Party Candidate 1615 (E)
         
      Turnout 69.14%

    Gnosall and Woodseaves

    Name of Candidate Description Result
    HEMMING Peter Mark UK Independence Party (UKIP) 1193
    HOBBS Bob Labour Party 989
    SMITH Mike Conservative Party Candidate 2249 (E)
    WILLIAMSON Ken Conservative Party Candidate 2367 (E)
         
      Turnout 75.99%

    Haywood and Hixon

    Name of Candidate Description Result
    BOYLE John William Labour Party 625
    GILBERT Paul   256
    HILL Robert David   332
    KENNY Sophie Nicole The Green Party 355
    LEAROYD Stewart Conservative Party Candidate 1214 (E)
    McKEOWN Brendan   676
    MOSLEY John Ewart UK Independence Party (UKIP) 804
    PARDESI Gillian Parminder Kaur Labour Party 380
    PEARCE Rolfe Gordon Independent 388
    PERKINS Alan John Conservative Party Candidate 1427 (E)
    PORTER Julian Richard Support Stafford Group 451
         
      Turnout 75.72%

    Highfields and Western Downs

    Name of Candidate Description Result
    BARRON David Arthur Support Stafford Group 573
    BOWEN Maureen Labour Party 1447 (E)
    DOWN Jono The Green Party 332
    JENNINGS Bruce Conservative Party Candidate 1024
    O'CONNOR Stephen Labour Party 1026 (E)
    STAFFORD-JONES Sharon Anne Trade Unionist and Socialist Coalition 131
    TROWBRIDGE Blair Conservative Party Candidate 890
         
      Turnout 62.76%

    Holmcroft

    Name of Candidate Description Result
    BHAKHRI Ravi Rai Labour Party 1250
    CROSS Bryan Michael Conservative Party Candidate 1711 (E)
    EGNER Ian David The Green Party 331
    HICKEY Donna Maria Support Stafford Group 983
    JAMES Frank Douglas Joseph Independent 666
    MILLICHAP Malcolm Thomas Labour Party 891
    PRICE Jonathan Keith Conservative Party Candidate 1278 (E)
         
      Turnout 70.83%

    Littleworth

    Name of Candidate Description Result
    DRAPER Rowan James Labour Party 1124 (E)
    GILES Paul Independent 486
    HOLLINSHEAD Ian Independent 374
    JENNINGS Mary Elizabeth Conservative Party Candidate 925 (E)
    SHONE Mike The Green Party 353
    SIMMONDS Gary David Conservative Party Candidate 781
    SMART Dan Trade Unionist and Socialist Coalition 52
    SMITH Ray UK Independence Party (UKIP) 430
    WILLIAMS Paul Graham UK Independence Party (UKIP) 424
    WINKLE Mike Labour Party 813
         
      Turnout 69.13%

    Manor

    Name of Candidate Description Result
    COLLIER Cathy Conservative Party Candidate 1179
    DUFFY Richard Nicholas Support Stafford Group 931
    LOUGHRAN Angela Mary Labour and Co-operative Party 1729 (E)
    REDFERN Maria Ann Conservative Party Candidate 1163
    ROWLANDS Geoff Labour and Co-operative Party 1421 (E)
         
      Turnout 67.14%

    Milford

    Name of Candidate Description Result
    FINLAY Frank The Conservative Party Candidate 946 (E)
    HOLBROOK Dee Labour Party 304
    PORTER Cheryl Tracy Michelle Support Stafford Group 721
         
      Turnout 80.33%

    Milwich

    Name of Candidate Description Result
    BEATTY Frances Elizabeth Conservative Party Candidate 2244 (E)
    DAWSON Kay Elizabeth The Green Party 935
    HARP Andrew Scott Conservative Party Candidate 1915 (E)
         
      Turnout 75.57%

    Penkside

    Name of Candidate Description Result
    COOKE Ralph Philip Labour Party 667 (E)
    FOSTER Edith Margaret Ann The Conservative Party Candidate 418
    GOUNDRY John UK Independence Party (UKIP) 234
    MARSHALL Garry Stephen Support Stafford Group 175
         
      Turnout 60.38%

    Rowley

    Name of Candidate Description Result
    HARDING Kate The Green Party 183
    HOBBS Anne Denise Labour Party 669
    TROWBRIDGE Carolyn Velma The Conservative Party Candidate 974 (E)
         
      Turnout 74.61%

    Seighford and Church Eaton

    Name of Candidate Description Result
    BARKER Sian Elizabeth Support Stafford Group 581
    HOLLINSHEAD Toby James Independent 326
    LEIGHTON Stephen Philip Conservative Party Candidate 1825 (E)
    NICKLIN Alex William Labour Party 455
    SMITH Edward William Labour Party 379
    STAMP Barry James Independent 1060
    SUTHERLAND Ray Conservative Party Candidate 1668 (E)
         
      Turnout 78.27%

    St Michaels and Stonefield

    Name of Candidate Description Result
    BAKKER-COLLIER Lynne Conservative Party Candidate 2010 (E)
    COLLIER Geoff Conservative Party Candidate 1951 (E)
    FARNHAM Joyce Winifred Conservative Party Candidate 2213 (E)
    FORDHAM Ian David Independent 885
    GREGORY Cathy Labour Party 1198
    HATTON Mark David Liberal Democrats 541
    ILLSLEY Andrew Ettore UK Independence Party (UKIP) 923
    KENNEY Rob Independent 1047
    LEASON Philip Anthony Independent 1138
    OSBORNE-TOWN Mike Labour Party 1153
    YOUNG Peter Nicholas Labour Party 1048
         
      Turnout 70.95%

    Swynnerton and Oulton

    Name of Candidate Description Result
    BARNES Lol Support Stafford Group 1283
    JAMES Roy Arthur Conservative Party Candidate 2068 (E)
    PRICE David Brian Conservative Party Candidate 1927 (E)
         
      Turnout 73.14%

    Walton

    Name of Candidate Description Result
    GOODALL Margaret Rose Conservative Party Candidate 1174 (E)
    GREEN Mark Leslie Independent 1134
    HOOD Jill Independent 1590 (E)
    NULLIS Dave Labour Party 547
    SIDLEY Richard Kirkup Labour Party 551
    WILLIAMSON Mike Conservative Party Candidate 1053
         
      Turnout 70.51%

    Weeping Cross and Wildwood

    Name of Candidate Description Result
    BARBER Jack Labour Party 1109
    BARRON Jenny Conservative Party Candidate 1653 (E)
    BARRON Ray Conservative Party Candidate 1596 (E)
    FRANCIS Sue Independent 428
    MARTLEW Helen Michelle Support Stafford Group 744
    NIXON Stuart Anthony Labour Party 764
    WOODALL Ian William James The Green Party 338
         
      Turnout 76.09%

     

    Contact

    Tel: 01785 619424
    Fax: 01785 619119

    How Do You Rate This Page?

    A to Z of Services