Skip to main content

Borough Election Results 2019

    Election Results by Party

    Party Name Seats Won
    Conservative Party 22
    Labour Party 10
    Independents 7
    Green Party 1

    Elected Borough Councillors by Ward

    Overall turnout figure for the Borough - 32.90%

    Candidates marked with (E) have been elected.


    Barlaston

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    JONES, Evan Gareth Rowland Conservative Party Candidate  570 (E)
    JONES, Karen Margaret UK Independence Party (UKIP) 176
      Turnout 36.09%
      Total Rejected 53

     

    Baswich

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    DUFFY, Rich Labour Party Candidate 581
    EDGELLER, Ann Patricia Conservative Party Candidate 1233 (E)
    PHILLIPS, Marnie Conservative Party Candidate 923 (E)
    STONES, Ellis James Robert UK Independence Party (UKIP) 297
    WAIN, Sophie Leigh-Anne Labour Party Candidate 564
      Turnout 39.1%
      Total Rejected 21

     

    Common

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    EDWARDS, Victor Gordon UK Indpendence Party (UKIP) 126
    GODFREY, Aidan Thomas Arthur Labour and 
    Co-operative Party
    374 (E)
    JONES Joy Elizabeth Conservative Party Candidate 125
    MURRAY Andy Green Party Candidate 132
      Turnout 24.52%
      Total Rejected 6

     

    Coton

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    CANTRILL, James Edward George Conservative Party Candidate 385
    DOUGLAS, Lindsey Conservative Party Candidate 374
    KEMP, Jack Labour Party Candidate 745 (E)
    NIXON, Louise Labour Party Candidate 695 (E)
      Turnout 23.28%
      Total Rejected 54

     

    Doxey and Castletown

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    DAVIES, Isabella Edna Conservative Party Candidate 221
    PEARCE, Tony Green Party - Save our Green Space 557 (E)
    TRISTRAM, Eleanor Catherine Labour Party Candidate 169
      Turnout 35.13%
      Total Rejected 11


    Eccleshall

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    JONES, Peter Wallace Conservative Party Candidate 1131 (E)
    LOCKWOOD, Bill Labour Party Candidate 340
    PACE, Tony UK Independence Party (UKIP) 458
    PERT, Jeremy Michael Conservative Party Candidate 1180 (E)
      Turnout 35.15%
      Total Rejected 25


    Forebridge

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    BARON, Chris Independent 488 (E)
    NIXON, Stuart Anthony Labour Party Candidate 245
    STEPHENS, Robert William UK Independence Party (UKIP) 71
      Turnout 32.65%
      Total Rejected 6


    Fulford

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    DODSON, Michael George Conservative Party Candidate 752 (E)
    ROYCROFT, Peter Conservative Party Candidate 780 (E)
    SANDIFORD, Alec Liberal Democrat 490
    WHITTAKER, Jule Labour Party Candidate 316
      Turnout 28.29%
      Total Rejected 33


    Gnosall and Woodseaves

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    FARRINGTON, Patrick Milton McLean Conservative Party Candidate 1174 (E)
    GREGORY, Gail Labour Party Candidate 600
    HARRIS, Susan Alexandra UK Independence Party (UKIP) 470
    SMITH, Mike Conservative Party Candidate 1152 (E)
      Turnout 38.06%
      Total Rejected 22


    Haywood and Hixon

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    BROWN, Alexander Richard Gilbert Conservative Party Candidate 655 (E)
    KELLY, Mick Labour Party Candidate 286
    MCKEOWN, Brendan Independent 733 (E)
    O'FARRELL, Suzanne Marie Labour Party Candidate 310
    PERKINS, Alan John Conservative Party Candidate 619
      Turnout 35.14 %
      Total Rejected 42


    Highfields and Western Downs

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    DAVIS, Rebecca Fern Conservative Party Candidate 498
    HOLBROOK-SUMMERS, Dee Labour Party Candidate 627 (E)
    HOLMES, Michael Vincent Labour Party Candidate 629 (E)
    JENKINSON, Victoria ELLEN Conservative Party Candidate 500
      Turnout 24.16%
      Total Rejected 48


    Holmcroft

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    CARTER, Emma Louise Green Party  273
    CROSS, Bryan Michael Conservative Party Candidate 937 (E)
    FALCONER, Sam UK Independence Party (UKIP) 270
    JEFFREY, John Paul UK Independence Party (UKIP) 259
    JORDAN, Yvonne Helga Labour Party Candidate 504
    PRICE, Jonathan Keith Conservative Party Candidate 956 (E)
    THORLEY, Julian Labour Party Candidate 430
      Turnout 34.90%
      Total Rejected 12


    Littleworth

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    BISHOP, Stewart Conservative Party Candidate 451
    DRAPER, Rowan James Independent 272
    HOFFMANN DE VISME, Marcus Rene UK Independence Party (UKIP) 168
    JENNINGS, Mary Elizabeth Conservative Party Candidate 415
    NIXON, Tony Labour and 
    Co-operative Party
    530 (E)
    PARDESI, Gillian Parminder Kaur Labour and 
    Co-operative Party
    573 (E)
    SPIGHT, Michael Green Party  261
    WILLIAMS, Paul Graham UK Independence Party (UKIP) 220
      Turnout 34.27%
      Total Rejected 2


    Manor

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    HEENAN, Mike Conservative Party Candidate 591
    HOBBS, Anne Denise Labour Party Candidate 710 (E)
    LEWIS, Emily Louise Conservative Party Candidate 572
    LOUGHRAN, Angela Mary Labour Party Candidate 737 (E)
      Turnout 26.94%
      Total Rejected 71


    Milford

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    COOPER, Andy Conservative Party Candidate 530 (E)
    ELPHICK, Ann Kathryn Green Party 201
    MARTLEW, Paul John Labour Party Candidate 215
      Turnout 39.19%
      Total Rejected 13


    Milwich

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    BEATTY, Frances Elizabeth Conservative Party Candidate 878 (E)
    DAVIES, Jim Independent 678
    HARP, Andrew Scott Conservative Party Candidate 841 (E)
    LIVESEY, Jim Labour Party Candidate 303
    WHITFIELD, Edward Henry UK Independence Party (UKIP) 265
      Turnout 34.98%
      Total Rejected 16


    Penkside

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    COOKE, Ralph Philip Labour Party Candidate 389 (E)
    EDWARDS, Andrew William Conservative Party Candidate 232
      Turnout 25%
      Total Rejected 26


    Rowley

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    ROUXEL, Douglas Peter Green Party 198
    SMITH, Edward Labour Party Candidate 273
    TROWBRIDGE, Carolyn Velma Conservative Party Candidate 513 (E)
      Turnout 40.08%
      Total Rejected 12


    Seighford and Church Eaton

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    FISHER, Trevor Lane Labour and 
    Co-operative Party
    486
    SUTHERLAND, Ray Conservative Party Candidate 1191 (E)
    WINNINGTON, Mark James Conservative Party Candidate 1189 (E)
      Turnout 35.1%
      Total Rejected 59


    St Michael's and Stonefield

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    BAKKER-COLLIER, Lynne Barbara Conservative Party Candidate 637
    CARLIN, William Vere Conservative Party Candidate 615
    COLLIER, Geoff Conservative Party Candidate  604
    FORDHAM, Ian David Independent 1117 (E)
    GREGORY, Cathy Labour  466
    ILLSLEY, Andrew Ettore UKIP Make Brexit Happen 263
    KENNEY, Rob Independent 1243 (E)
    LEASON, Philip Anthony Independent  1238 (E)
    OSBORNE-TOWN, Mike Labour Party 470
    OSBORNE-TOWN, Sally Rebecca Labour Party 477
      Turnout 32.42%
      Total Rejected 40


    Swynnerton and Oulton

    Swynnerton and Oulton was an uncontested election and Roy Arthur James (Conservative Party) and James Anthony Nixon (Conservative Party) stand elected. 


    Walton

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    GREEN, Mark Leslie Independent  915 (E)
    HARDING, Adrian Clive Conservative Party Candidate 312
    HOOD, Jill Independent 1256 (E)
    LINDOP, Tracey Jane Labour Party Candidate 342
    WILLIAMSON, Mike Conservative Party Candidate 372
      Turnout 34.11%
      Total Rejected 9


    Weeping Cross and Wildwood

    Name of Candidate Description Result
    (E) Elected
    BARRON, Jenny Conservative Party Candidate 1065 (E)
    BARRON, Ray Conservative Party Candidate 1045 (E)
    CADDEN, Daniel John Labour Party Candidate 671
    READ, Julie Patricia Labour Party Candidate 661
      Turnout 38.35%
      Total Rejected 57

     

    A to Z of Services