Skip to main content

County Council Election 5 May 2005 - Results

    Eccleshall Division

    Candidate Description  Votes Cast 
    (E) Elected
    Henry Butter The Conservative Party Candidate 3378 (E)
    David Geoffrey Kirby Liberal Democrat 1360
    Rosalind Ann Kennedy  The Labour Party Candidate  1334 
         
    Gnosall and Doxey Division    
         
    Candidate Description  Votes Cast 
    (E) Elected
    Mark James Winnington The Conservative Party Candidate 3757 (E)
    Barry James Stamp Liberal Democrat 2696 
    Anthony Nixon The Labour Party Candidate 1756
         
    Stafford Central Division    
         
    Candidate  Description  Votes Cast 
    (E) Elected
    Maureen Rosalind
    Compton
    The Labour Party Candidate 2990 (E)
    Christine Alice Baron Liberal Democrat 1974
    Amyas Henry Stafford
    Northcote
    The Conservative Party Candidate 1702
         
    Stafford North Division    
         
    Candidate  Description  Votes Cast
    (E) Elected 
    Robert James Simpson  The Labour Party Candidate 3202 (E)
    Dennis Philp Conservative Party Candidate 1690
    Cathie Ginette Halliday Liberal Democrat 893
    Josie Clare Whitney Green Party 245
         
    Stafford South East Division    
         
    Candidate Description Votes Cast
    (E) Elected
    Michael Jack Barber The Labour Party Candidate 3741 (E)
    John Stuart Francis The Conservative Party Candidate 3550
    James Jared Affleck Liberal Democrat 1475
         
    Stafford Trent Valley Division    
         
    Candidate  Description  Votes Cast
    (E) Elected 
    Leonard Winston Bloomer The Conservative Party Candidate 3273 (E)
    Brendan McKeown Liberal Democrat 1795
    John Herbert Kennedy The Labour Party Candidate 1629
    Edward Andrew Clarke Green Party 296
         
    Stafford West Division    
         
    Candidate Description  Votes Cast
    (E) Elected 
    Michael John David Poulter The Labour Party Candidate 3658 (E)
    Trevor Houlton The Conservative Candidate 2171
    Frank Douglas Joseph James

    Liberal Democrat

    1459

         
    Stafford Rural Division    
         
    Candidate Description  Votes Cast
    (E) Elected 
    Ian Michael Parry The Conservative Party Candidate 3198 (E)
    Alison Ruth Wedgwood The Labour Party Candidate 1866
    John Alan Russell Liberal Democrat 1298
         
    Stone Urban Division    
         
    Candidate  Description  Votes Cast
    (E) Elected 
    Vincent Trevor John Wakefield The Labour Party Candidate 3188 (E)
    Philip Ezra Jones The Conservative Party Candidate 2667

    Peter Richard Stevens

    Liberal Democrat

    2210

     

    A to Z of Services