Councillor Aidan T A Godfrey

    Email: agodfrey@staffordbc.gov.uk
    Ward: Common
    Telephone:
    Mobile: 07975 767031
    Postal Address: 16 Isabel Close, Stafford ST17 9FS

    Political Party

    I am a member of the following Party:-

    Party Position Description
    Labour Group Leader Labour and Co-operative

    Committees

    I am a member of the following committees:-

    Diary Dates

    Date Meeting Position
    25/03/21 Special Resources Scrutiny Committee - 25 March 2021
    23/02/21 Council (7.00pm) - 23 February 2021
    11/02/21 Resources Scrutiny Committee (6.30pm) - 11 February 2021
    26/01/21 Council (7.00pm) - 26 January 2021
    12/01/21 Resources Scrutiny Committee (6.30pm) - 12 January 2021
    24/11/20 Council (7.00pm) - 24 November 2020
    19/11/20 Resources Scrutiny Committee (6.30pm) - 19 November 2020
    15/09/20 Council (7.00pm) - 15 September 2020
    15/09/20 Council - 15 September 2020
    20/08/20 Resources Scrutiny Committee (6.00pm) - 20 August 2020
    28/07/20 Extraordinary Council (7.00pm) - 28 July 2020
    9/06/20 Resources Scrutiny Committee (2.00pm) - 9 June 2020
    18/05/20 Council (7.00pm) - 18 May 2020 (Appointments) - CANCELLED
    16/05/20 Council - 16 May 2020 (Mayor Making) (10.30am) - CANCELLED
    21/04/20 Council (7.00pm) - 21 April 2020 - CANCELLED
    8/04/20 Special Resources Scrutiny Committee (6.30pm) - 8 April 2020 - CANCELLED
    25/02/20 Council (7.00pm) - 25 February 2020
    20/02/20 Resources Scrutiny Committee (6.30pm) - 20 February 2020
    28/01/20 Council (7.00pm) - 28 January 2020
    7/01/20 Resources Scrutiny Committee (4.30pm) - 7 January 2020
    19/11/19 Council (7.00pm) - 19 November 2019
    19/11/19 Special Council (6.30pm) - 19 November 2019
    18/11/19 Resources Scrutiny Committee (5.30pm) - 18 November 2019
    16/09/19 Council (7.00pm) - 16 September 2019
    20/08/19 Resources Scrutiny Committee (6.30pm) - 20 August 2019
    25/07/19 Resources Scrutiny Committee (6.30pm) - 25 July 2019
    23/07/19 Council (7.00pm) - 23 July 2019
    20/05/19 Council (Appointments) (7.00pm) - 20 May 2019
    18/05/19 Council (Mayor Making) (10.30am) - 18 May 2019

    Profile

    Married Father of two.

    I work in the print industry.

    First elected a councillor on Stafford Borough Council in 1995.

    Past Mayor of Stafford Borough.

    Over the years I have been a Governor and Chair of Governors at schools in Stafford.

    Involved with many local groups.

    When not at the Council I like to walk my dog, read and follow Manchester City. I would also like to say world travel but I think I will have to wait until I retire for that!

    I am contactable anytime via phone or email and indeed encourage residents to do so, you never know I might be able to help.

    Committees

    I am a member of the following committees:-

    How Do You Rate This Page?

    A to Z of Services